TKD İstanbul Şubesi 58. Kütüphane Haftası Değerlendirmesi

Değerli Üyelerimiz,

Dolu dolu geçen, etkili bir kütüphane haftasını daha geride bıraktık. Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu olarak siz değerli meslektaşlarımızı ve paydaşlarımızı hafta etkinlikleri ve yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendirmek isteriz.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi olarak 58. Kütüphane Haftası açılışını 29 Mart 2022, Salı günü meslektaşlarımız ve paydaşlarımızın katılımıyla Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirdik. Törende Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm öğrencileri adına Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm öğrencisi Rabia Umran Kaplan, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri Adına 29 Mayıs Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Berrin Balkaş Yılmaz ve meslektaşlarımız adına Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Emine Hatun Gür geleneksel konuşmalarını yaptılar. Yılın “Kütüphane Dostu Ödülünü “ bu yıl iki ayrı sınır köyünde; Van Çaldıran Yukarı Dikme Ortaokulu ve Şırnak İdil Tepecik Ortaokulunda Şubemiz danışmanlığında kütüphane kurulumu gerçekleştiren kitapsever vatandaşlarımız Nurcihan Avcı ve Hakan Yolcu’ya verdik. İstanbul genelinde 3 kategoride (çocuk – genç - yetişkin) en çok kitap okuyan üçer okuyucumuz olan çocuk kategorisinde Muhammed Talha Murat, Muhammed Emir Kocataş ve Aylina Demirkol; Genç kategorisinde Güney Akça, Umut Sağdıç ve İrem Sude Yılmaz’a; yetişkin kategorisinde Güven Çelik, Tekin Akaltun ve Ahmet Karcı’ya yayınevlerinden kitap setleri hediye verdik. Tören haftanın onur konuğu olan yazar Müge İplikçi’nin okuma kültürü üzerine yaptığı konuşma ile sonlandı.

Aynı gün İstanbul’a gelen IFLA Başkanı Barbara Lison ve Goethe Institut İstanbul ekibi ile birlikte Atatürk Kitaplığı turu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu buluşması gerçekleştirdik. UNESCO Kitap Başkenti İstanbul adaylığının ve İstanbul kitap ve kütüphanelerinin konuşulduğu çok verimli bir görüşme sağladık.

30 Mart Çarşamba günü SALT Galata ev sahipliğinde kütüphaneler ve sürdürülebilirlik üzerine düzenlenen panel Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak moderatörlüğünde gerçekleşti. Barbara Lison’un sunumu sonrası karşılıklı soru yanıt biçiminde devam eden panel oldukça verimli geçti. Barbara Lison sunumda IFLA çalışmalarından, çalışma gruplarından, yapılan çalışmaların görünür olmasının öneminden ve toplum içinde savunuculuk ve farkındalık çalışmaları için iş birliklerinin daha çok üzerinde durulması gerektiğinden bahsetti. Verilen örneklerde aslında yaptığımız ama kendi içimizde kapalı olarak kalmış pek çok çalışmanın bölgesel çalışmalar içinde yer alabileceğini fark ettik, bunun büyük bir eksiklik olduğunu, daha çok iş birliği ve paylaşımın olması gerektiğini de gördük.

Panel sonrası belki de tek örneği olan 2 sanat kütüphanesinin hem özel hem de kamu olarak aynı binada hizmet veren; Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür Merkezi Sanat Kütüphanesi ve Vitali Hakko Kreatif Sanatlar Kütüphanesi turunu gerçekleştirdik.

Aynı günün akşamı Barbara Lison ile Yuvarlak Masa Toplantısını gerçekleştirdik. Toplantı öncesinde Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi Kütüphanesi turu yapıldı. Yuvarlak Masa Toplantısında;

· Kütüphanecilik alanında yapılan çalışmalar,
· Kütüphaneciliğin genel durumu, kütüphane türleri, hizmet çeşitliliği vb.,
· Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri,
· Sivil Toplum Kuruluşları,
· Türkiye’de IFLA çalışmaları,
· Kütüphanecilik alanında uluslararası toplantılar ve iş birlikleri, ortak üyelerin ve kurumların çalışmaları,
· İstanbul’da yerel yönetimlerin kitap, kültür sanat, kütüphaneler üzerine yaptığı çalışmalar,
· Yayıncılık alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi ve konularla ilgili soruları yanıtlandı. İstanbul olarak; UNESCO Kitap Başkenti ve IFLA toplantısına hazır olduğumuzu ifade edebildiğimiz etkileşimin yüksek olduğu toplantı verimli bir şekilde geçti. Toplantı sonrasında Lison’un “IFLA toplantısını yapmaya bu kadar istekli insanın olduğu bir yere hayır demenin zor olacağına dair” olumlu geri bildirimleri olmuştur.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi olarak IFLA İstanbul Hazırlık Ekibinde yer alan çok değerli üniversite kütüphaneleri daire başkanları, direktörlerimiz ve meslek öncülerimiz Tuba Akbaytürk Çanak’a, Ertuğrul Çimen’e, Sami Çukadar’a, Ayhan Kaygusuz’a, Didar Bayır’a ve Serdar Katipoğlu’na; Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerimiz ÜNAK’a, ANKOS’a ve OKD’ye; mekan desteği sağlayan Salt Galata adına Sezin Romi ve ekibine, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Direktörü ve ekibine; IFLA Komitelerinde yer alan Filiz Ekingen Flores Mamond, Sevgi Arıoğlu, Ertuğrul Çimen, Tuba Akbaytürk’e; Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’e, Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm hocalarımız Prof. Dr. Tuba Çavdar ve Prof. Dr. Burçak Şentürk’e; Goethe Institut İstanbul ekibi ve Sanem Yardımcı’ya teşekkür ederiz.

Hafta genelinde İstanbul’da birbirinden kıymetli 38 etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklerde emekleri geçen tüm kurum ve meslektaşlarımıza; her sene olduğu gibi bu sene de Kütüphane Haftasında desteklerini esirgemeyen kıymetli paydaşlarımız; EBSCO, Gemini, Günışığı Kitaplığı, Hiperlink, İdeal Kültür, Informascope, Kırmızı Kedi, Online Bilgi, Sayısal Grafik, Timaş Yayınları, Türkiye Yayıncılar Birliği, Wiley ve Yordam’a ; Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi, İstinye Üniversitesi Kütüphanesi, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi, Koç Okulları ve Marmara Belediyeler Birliği yöneticileri ve çalışanlarına teşekkür ederiz. Ayrıca Hafta açılışında kapılarını açan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol ve ekibine teşekkürü bir borç biliriz.

Ayrıca 11 Nisan 2022, Pazartesi saat 21.30'da çevrim içi olarak gerçekleştireceğimiz değerlendirme toplantısına tüm üye ve paydaşlarımızı bekleriz.

Katılım Linki

Toplantı Kimliği: 932 5059 9496
Parola: 151384

Saygılarımızla,
Türk Kütüphaneciler Derneği
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

Bizi Takip Edin